PROF.DR GÜL İREPOĞLU

10/09/2020 • Eğitmenler

Prof.Dr. Gül İrepoğlu mimar, sanat tarihçisi ve romancıdır.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde akademik kariyere geçti. Doktora, doçentlik ve profesörlüğünü burada aldı, yazmaya vakit ayırmak üzere 2005’te erken emekli oldu. Kültür, sanat ve tarih konulu TV programlarının yanısıra TAÇ Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı başkanı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Kültürel Miras Komitesi başkanı olarak görev yaptı.

Avrupa ve Osmanlı Sanatı, Osmanlı Padişah Portreleri, Lâle Devri ve 18. Yüzyıl, tarihten günümüze Lâle Kültürü, tarihten günümüze Gül Kültürü, Doğu ile Batının sanatsal ilişkileri ile Turkuazın tarihi, anlamı ve Osmanlı mücevher tarihi alanlarında eserler verdi.

Tarihte yaşanmış hikayelerle Istanbul’un çeşitli dönemleri ve Topkapı Sarayı’ndaki yaşamüzerine kurguladığı romanları Gölgemi Bıraktım Lale Bahçelerinde (2003); Cariye (2007);Fiyonklu İstanbul Dürbünü (2009); İstanbul Yıldızı (2014); Aşk-ı Derya, Ayvazovski’nin Gizli İstanbul Güncesi (2016) İngilizce, Arapça, Azerice, Arnavutça, Bulgarca, Hint-Malayalam dili, Hint-Marathi dili, Pakistan-Urduca, İtalyanca, Macarca, Portekizce, Romence, Rusça, Sırpça, Yunanca olmak üzere 15 yabancı dile çevrildi. Öykü seçkilerinde iki öyküsü yayınlandı.

2019’da yayınlanan altıncı romanı Kavuşmak, 1950’lerde başlayıp günümüze kadar uzanan hikayesinde ünlü müzisyen Mesut Cemil Bey’in gizli aşkını dönemin İstanbulu ve Klasik Türk Müziği dünyası fonunda anlatmaktadır.

2013-2015 yıllarında bir porselen firmasına (Bernardo) Osmanlı esinli takımlar için tasarım danışmanlığı yaptı. 2017’den günümüze bir mücevher firmasına (MONAN) Osmanlı esinli mücevherlar için tasarım danışmanlığı yapmaktadır.

İrepoğlu, edebiyat ve sanat tarihi çalışmalarıyla yurt içi-yurt dışı konferanslarını Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerinde sürdürmektedir.

Comments are closed.

« »