MURAT YANKI İLE ORTAÇAĞ İTALYA’SINDAN RÖNESANSA YEME İÇME KÜLTÜRÜ

17/09/2020 • Seminerler

YENİ KONU!!

14:00-16:00 

 MURAT YANKI İLE ORTAÇAĞ İTALYA’SINDAN RÖNESANSA YEME İÇME KÜLTÜRÜ

SEMİNERİN KONUSU: 

Rönesans hareketi aslında bizim gördüğümüzün çok ötesinde boyut ve temeller içerir. Rönesans dediğimizde genellikle belli sanatçıların belli bir dönemde ürettikleri sanat eserlerine dikkat ederiz ancak şurası unutulmamalıdır ki bu büyük devrimin ardında, aslında 11. Yüzyılda başlayan bir diriliş hareketi vardır ve bu hareket her şeyden önce insan, toplum ve mutfakla ilgilidir. Zira yemek olmadan sağlık, o olmadan da kültürel ve sanatsal gelişmenin yaşanmasına olanak yoktur. 

Avrupa 11. Yüzyıldan başlayarak gelişir. Bu gelişmenin temelinde, özellikle mutfak kültürü ile ilgili olarak, Müslüman dünyasıyla yapılan ticaretin büyük rolü vardır. İtalyan Deniz Devletleri Doğu Akdeniz ve Mısır’a ulaşarak Avrupa’ya pek çok yiyecek maddesi taşırlar. Bu da güneyden başlayarak Avrupa’da ilk olarak sağlık, sonra da kültür açısından gelişmeyi ve Rönesans’a giden yolu açar. 

Biz de iki bölümde, ana hatlarıyla, Avrupa’nın yalnızca mutfak kültürünü değil, Avrupa’yı adeta yaratan bu gelişmeleri, yeme içmenin tarihine özel vurgu ile konuşacağız. 

Bölüm: 26 Ocak: Ortaçağdan Geç Ortaçağa Rönesansın ayak sesleri: 11-14. Yüzyıl arasında Akdeniz’de kültürün ve yeme içmenin şekillenmesi ve bu kültürün Toskana ve Venedik’e ulaşması. 

Bölüm: 2 Şubat: 15 ve 16. Yüzyıllarda İtalya’nın, daha sonrasında Avrupa’ya aktarılacak ve günümüz Avrupa mutfağının temelini oluşturacak yeme içme kültürü 

Comments are closed.

«