Desteklediğimiz projeler

15/09/2015 • Ana Sayfa Slider

 

bm2015_1

                                                                                                                        BARIŞ İÇİN MÜZİK

    Barış için Müzik , imkanları sınırlı yüzlerce çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlıyor.Farklı eğitim anlayışıyla kısa sürede İstanbul ‘ un kültürel yaşamının önemli bir aktörü haline gelen oluşum ,daha büyük bir ölçekle benzer çalışmalar yürüten Sistema Europe ‘un en iyi uygulamalarından biri olarak gösteriliyor.

Kurulduğu semtin sosyal dokusuyla bütünleşen , çocukların ve ailelerin aktif katılımıyla sosyal bir merkez haline gelen Barış için Müzik Vakfı , eğitim faaliyetlerini ” Barış İçin Müzik Korosu ” aracılığıyla sürdürüyor.Müziğin çocuklar üzerindeki sosyal ve iyileştirici etkileri ile destekçilerin katkıları, oluşuma katılan çocukların çoğalmasını sağlıyor.

baksi

İLHAM VEREN BİR HİKAYE;  BAKSI MÜZESİ

Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve eğitimci Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlenen, başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüştü.

Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışında, Bayraktar Köyü’nde, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde kurulan Baksı Müzesi, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında, iç içe yer vererek sanatı yaşamla buluşturmak için 2010 yılında kapılarını açtı.

Bu sıradışı müze, sanat dünyasına yeni öneriler sunuyor, çağdaş sanatın merkezlere olan bağımlılığını, kültür ve üretim, sanat ve zanaat, geleneksel ve çağdaş arasındaki ilişkileri sorguluyor. Baksı Müzesi’nde, nitelikli bir çağdaş sanat koleksiyonu, türünün belli başlı tüm örneklerini içeren geniş bir halk resimleri koleksiyonu ve yerel el sanatlarını yansıtan özgün örnekler bir arada bulunuyor.

Müze, her şeyden önce, sanatçılar ve araştırmacılar için geleneksel sanatlarla çağdaş sanatı buluşturan özgün bir kültürel etkileşim merkezi… Ancak, yoğun göç nedeniyle parçalanmış bir kültürel ortama yeniden hayat veren ve kültürel belleğin sürdürülebilirliğine katkıda bulunan projeler geliştirmek, bölgedeki kadın istihdamına dönük atölyeler düzenlemek de Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın temel çalışma alanları arasında yer alıyor.

 

2014 YILI MÜZESİ ÖDÜLÜ: “YÜREKLİLİK ÖRNEĞİ BİR KURUM”

 

Baksı, “2014 Yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü”nü 22 ülkeden katılan 37 müzeyi geride bırakarak kazandı. Ödül jürisi tarafından “kültürel etkileşim noktası” olarak tanımlanan, Baksı Müzesi’nin ödülü kazanma gerekçesi, jüri tarafından şöyle açıklandı: “Baksı Müzesi, içeriğinden konumuna, kuruluşundan yönetimine sıradışı ve öncü kimliği, kültür ve sanat alanına sunduğu önerileri ile bize önemli bir örnek sunuyor. Sanat ve tasarımı Doğu Anadolu kırsalına götürmesi, diğer yandan yerel ekonomiye verdiği destek ile yerel kültürün yaygınlaşması konusundaki çalışmaları bir yüreklilik örneği oluşturuyor.”

 SANATIN KEYİF İLE BULUŞTUĞU

Kültür Turizminde Yepyeni Bir Durak

Baksı Müzesi, kültür ve doğa turizmini tercih edenleri için yeni bir uğrak noktası oluyor. Her mevsimde farklı bir bitki örtüsüyle kaplanan, doğanın farklı renkleri ile bezenen dağların ve vadinin çevrelediği Müze’nin bünyesinde açılan Baksı Konukevi, büyük şehrin kaosundan kaçmak, arınmak isteyenleri, doğa sporlarından hoşlananları ve keşif meraklılarını ağırlamaya hazır.

Bugüne dek araştırmacı, eğitimci, sanatçı ve gezginleri misafir eden Baksı Konukevi, bundan böyle bireylerin ya da grupların programlı ziyaretlerine de ev sahipliği yapıyor.

Baksı Konukevi, güzel kokulu serin, tertemiz havası ve meditasyona davet eden derin sessizliği ile iş ve motivasyon amaçlı toplantılar, eğitim seminerleri, atölye çalışmaları düzenleyen şirketler, topluluk, acentelerin konukları için unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Baksı’da neler var…

Bayburt’a 40 km mesafede, mütevazı bir köyün yakınındaki bir tepenin üzerinde kurulan Baksı Müzesi Konukevi’nde aynı anda 52 kişinin konaklayabileceği 26 oda, ses ve ışık donanımlı çok amaçlı bir toplantı salonu, sanat atölyeleri, cafe-restoran ve muhteşem bir seyir terası bulunuyor.

Konukevi: Taş Odalar, Bayburt Evi ve Genç Odalar olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Yöresel etnografik eşyaları da içeren Bayburt Evi yerel mimarinin unsurlarını, konforla birleştiriyor. Şömineli Taş Odalar ise sade, yalın bir stil ve geniş bir yaşam alanı sunuyor. Tüm odalarda kişisel banyo ve ısıtma sistemi yer alıyor.

Spor, sanat ve tarih

Baksı Müzesi’nde yılın belli dönemlerinde sanat atölye çalışmaları düzenleniyor. Ziyaretçiler, mevsim koşullarına uygun olarak Çoruh Nehri’nde rafting, dağcılık ve doğa yürüyüşü, avcılık ve olta balıkçılığı gibi açık hava sporlarıyla ya da foto safari heyecanıyla da tanışabilir. Ayrıca Baksı Müzesi çevresinde görülebilecek pek çok ilginç ziyaret yeri bulunuyor. Bunların başlıcaları Aydıntepe Yer altı Şehri, Bayburt Kalesi, Çımağıl Mağası’dır.

Nasıl Ulaşılır…

Bayburt, Karadeniz bölgesini Doğu Anadolu’ya bağlayan tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Müze ve Konukevi, Bayburt şehir merkezine yarım saat, Erzurum havaalanına 1,5 saat, Trabzon havaalanına 2,5 saat mesafededir.

Comments are closed.

« »