GÜÇ BAŞAR GÜLLE

15/01/2020 • Eğitmenler

GÜÇ BAŞAR GÜLLE

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’ndeki lisans eğitiminin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı’nda başladığı yüksek lisans programından 2004 yılında mezun oldu. 2004 yılında girdiği Berklee Müzik Okulu’ndaki dört yıllık Caz Kompozisyon Bölümü’nden iki yılda mezun oldu. Boston’da yaşadığı dönem içerisinde Harvard Üniversitesi’nde kendi eserlerini de içeren bir klasik gitar resitali verdi. UCLA, George Washington University, MIT, Rice University gibi Amerika’nın birçok üniversitesinde gerçekleştirilen konserlerde gitarist ve udi olarak çeşitli gruplarla birlikte yer aldı. Berklee Müzik Okulu’nda Osmanlı – Türk Müziği üzerine workshop düzenledi. Leo Blanco, Bruno Raberg, David Fiuczynski gibi önemli caz müzisyenleriyle çeşitli projelerde aynı sahneyi paylaştı.

Osmanlı – Türk müziği, caz ve klasik batı müziği hakkındaki birikimini çeşitli projelerinde ortaya koyan Güç Başar Gülle, yenilikçi ve kendine özgü müzik diliyle sanat otoritelerinin ve müzik severlerin dikkatini çekmeyi başardı. Müzik kritikleri tarafından basit bir Osmanlı müziği – caz sentezi olmanın ötesine geçtiği ifade edilen ilk albümü “İlk Renk” 2010 yılında yayınlandı. Sanatçının Osmanlı – Türk müziği kavramlarını temel alarak, bugüne ait bir anlayışla işlediği albümde, kendisine Volkan Hürsever (kontrbas) ve Türker Çolak (vurmalılar) eşlik etti. Dünya çapında büyük ilgi gören albüm, başta ABD, İrlanda, Brezilya ve Avustralya olmak üzere pek çok ülkede radyolarında çalındı. “İlk Renk”ten farklı bir müzik anlayışı ortaya koyan ikinci albümü “BenSiz” 2013 yılında yayınlandı.

Canada Council for the  Arts’ın desteğiyle kendisiyle Türk müziği çalışan Andrew Downing ile ortak çalışmalarını sergiledikleri “Anahtar” projesi CD olarak olarak Kanada’da yayınlandı Araştırmacı olarak da önemli çalışmalarda bulunan Gülle, 2013 yılında Toronto Üniversitesi tarafından Kanada’nın birçok önemli müzik merkezinde Osmanlı – Türk Müziği ile ilgili seminerler vermek üzere davet edildi. Aynı yıl, Chicago’da Kamran İnce’nin “Judgment Of Midas” operasının performansına ve albüm kaydına davet edildi.

Güç Başar Gülle, 2013 yılında, ECM Records projesi olan “Journey to Anatolia”  adlı albümde çalarak, bu önemli plak şirketinde yer alan ilk Türk ud sanatçısı oldu. Proje kapsamında ünlü şef Andrea Molino ile çalıştı ve Dresden, Stuttgart ve Berlin’in önemli konser salonlarındaki konserlerde yer aldı. 2015 yılında 22. İstanbul Caz Festivali’nde New York’un önemli caz müzisyenlerinden Amir ElSaffar ile “İlkRenk” ve “BenSiz” albümlerinde yer alan eserleri seslendirdi. 2016 yılında Ensemble Variences davetiyle Fransa’nın önemli caz festivallerinden Grenoble Caz Festivali’nde yer aldı.

2019 yılında ortaçağ görsel sanatlar tekniğine ait tersten perspektif yaklaşımını caz armoni kullanımında alternatif bir dil olarak tasarladığı “Reverse Perspective” albümü yayınlandı.

Besteciliğinin yanı sıra eğitimci kimliğiyle de önemli başarılara imza atan sanatçının birçok öğrencisi Berklee Müzik Okulu, New England Konservatuarı, Berklee Valencia, Willam Paterson Üniversitesi, Brown Üniversitesi,  Rotterdam Konservatuarı ve İTÜ MIAM gibi önemli okullarda eğitim almaya hak kazanmıştır. Geliştirmiş olduğu armoni eğitim yöntemini 2019 yılında yazmış olduğu İngilizce armoni kitabıyla somutlayan  Güç Başar Gülle, şu an Modern Müzik Akademisi’nin direktörlüğünü yürütmektedir.

Comments are closed.

« »