AYŞE ACAR

19/09/2017 • Eğitmenler

Ayşe Acar

Belgesel Yapımcısı-Yönetmen ve Yazar

‘Anadolu’da İnanışlar’ üzerine yapımcı ve yönetmen olarak belgesel ve arşiv çalışmaları yürütmektedir.

Bu çalışmalardan bazıları:

Adana Yahudileri: (Çekimleri Mayıs 2017 de tamamlanan belgeselin ilk gösterimi Kasım ayında Limmud Festivalinde gerçekleşecektir.)

Gelin Tanış Olalım: Anadolu’da İslam Geleneğinin Farklı yorumları – Hristiyan Geleneği- Yahudi Geleneği ve Ezidi Geleneği (Proje 2016 Temmuz’da 8 Bölüm olarak tamamlandı.)

Aşure: Anadolu’da İnanışlar- Alevi Geleneğinin diğer inanışlarla ilişkileri. Proje çerçevesinde Türkiye de gerçekleştirilen çeşitli çekimlerin yanı sıra projenin ‘dünyanın kalbi Kudüs’ başlıklı bölümleri için İsrail de çekimler gerçekleştirdi; Dürzi, Bahai İnançları ve Şazeli, Nakşi, Kadiri Geleneği bu çekimlerin dikkat çeken bölümleri arasında yer aldı. Ayrıca Kudüs çekimlerinde yer alan ve Türkiye de bu bölümler yayınlandıktan sonra çeşitli köşe yazarlarının yazılarına konu olan önemli röportajlar gerçekleştirdi; bunlar arasında dünyaca tanınan Yahudi Haham Rabbi Froman, Özbek Naşi Şeyh’i Abdülaziz Buhari bulunmaktadır. Metin Bobaroğlu ile birlikte yapılan Aşure Projesi BBC tarafından yazılı olarak beğeni almıştır. (Proje 20 Bölüm olarak yayınlandı.)

‘Anadolu ve İnanışlar’ başlığı altında:

İngiliz devlet kanalı BBC-2 de yayınlanan ’80 Günde Dünyada İnanışlar’ Belgeselinin Türkiye bölümünde danışmanlık yaptı, projede röportajları yer aldı.

Fransız Yapımı ‘Dünya’da Yüz Müslüman Kadın’ projesine röportaj veren kadınlar arasında, projenin en genç kadını olarak yer aldı.

 

Yayınlanan Kitaplar: Gezi – Yeni Bir Çağ Başlıyor. (Gezi olayları üzerine felsefi bir deneme)

Yüzyıl Serisi – Bay Binet (1. Roman – Yapay Zekâ ve Gelecek üzerine bir kurgu)

Yazılarının Yayınlandığı Dergiler: Kafa Dergisi

Düşünüyorum (Akademi çevrelerinde okunan felsefi içerikli bir yayın)

Yurtiçi ve Yurtdışında zaman zaman çeşitli konferanslarda ve televizyon kanallarında konuşmacı olarak yer almaktadır.

Comments are closed.

« »